Aktuellt från TF och branschen
Stipendie för årets bästa examensarbete
Publicerat: 2010-04-22 15:11:10
Vid föreneingens årsdagar tilldelades Dennis Book och Tobias Lager, Chalmers tekniska högskola, stipendiet för 2009 års bästa examensarbete inom trafik- och transportområdet. Arbetet har titeln "Kollektivtrafikanalys av Frihamnen i Göteborg – en studie av olika utbyggnadsscenarier och dess transportbehov vid en färdig utbyggnad av Frihamnen år 2040."
Motiveringen till stipendiet lyder:
Examensarbetet är väl utfört och behandlar ett aktuellt ämne. Författarna använder en strukturerad metodik som underlättar för läsaren att tillgodogöra sig innehållet, och som går att tillämpa på andra områden.
Stipendiet är på 10 000 kr och delas varje år ut vid Trafiktekniska föreningens årsdagar. Varje högskola eller institution som utbildar trafikplanerare får nominera högst två examensarbeten.

